Jak zacząć nagrywać filmy na Instastory?

Uwierz mi, nie jesteś jedyną osobą, która zastanawia się jak pokonać strach, by zacząć nagrywać relacje na Instagramie.

Pokażę Ci kilka kroków, które sama stosowałam przy przełamywaniu się, gdy chciałam nagrać pierwsze story.

selfie zdjecie jak sie robi selfie

Dzięki nim, krok po kroku, będziesz nagrywać filmy na swoje relacje na Instagramie.

To są także sposoby, które zdradzam na szkoleniach i podczas konsultacji on-line z osobami, które chcą tworzyć swoje konta na IG.

1. NAUCZ SIĘ NAGRYWAĆ FILMY

Pierwszy i wcale nie taki najłatwiejszy krok, to samo nagrywanie. Nie chodzi o to, by tworzyć filmy do publikacji, a tworzyć je w ogóle.

 • Nagrywaj film, by poznać możliwości techniczne Twojego telefonu – nie da się nauczyć tworzenia filmów, bez technicznych podstaw. Zobacz jakie co potrafi Twój telefon, jakie ma tryby.
 • Poznaj aplikacje, które ułatwiają obróbkę filmów – np. aplikacja CutStory.
 • Przy nagrywaniu filmów zastanów się jaki jest cel nagrania. Próbuj tworzyć krótkie filmy o czymś – pokaż okolicę, którą zwiedzasz, jak pieczesz ciasto, nagraj bawiącego się kota czy huśtające się na huśtawce dziecko.
 • Oglądaj nagrane filmy i analizuj je – czy nie są za ciemne, za jasne. Czy film jest ciekawy? Czy obraz jest stabilny czy bardzo się trzęsie? (moja rada – trzymaj łokcie blisko ciała – to stabilizuje obraz). Czy jest coś, co odciąga uwagę np. źle nagrany głos (polecam używać słuchawek do telefonu podczas nagrywania).

2. NAGRYWAJ FILMY Z MYŚLĄ O PUBLIKACJI NA INSTASTORY

Kolejny stopień wtajemniczenia to nagrywanie filmów, które będziesz publikować na Instastory

 • Nagrywaj pionowe filmy.
 • Nagrywaj swoje filmy w taki sposób, by starać się pokazać najważniejsze elementy w ciągu 15 sekund.
 • Poznaj aplikacje, które mogą upiększyć Twoje Instastory, np. Unfold, StoryArt, Stories Edit czy Canva.
 • Poznaj możliwości nagrywania filmów na Instagramie. Zobacz jakie funkcje daje Ci ta aplikacja (np. Boomerang, super-zoom, filtry, nagrywanie bez użycia rąk).
 • Cały czas ważne jest, by analizować to co się nagrało. Umiejętność wyciągania wniosków co należy poprawić, to ważny element w trakcie przełamywania własnych obaw do publikacji filmów na story. Im bardziej film będzie Ci się podobał, tym chętniej go opublikujesz.

3. ZACZNIJ NAGRYWAĆ FILMY ZE SOBĄ W ROLI GŁÓWNEJ

Wiem, że to właśnie ten etap najbardziej nas paraliżuje. Dlatego pokażę Ci jak stopniowo trzeba podejść do nagrywania filmów ze sobą w roli głównej.

Proponuję Ci oswoić się z pokazywaniem siebie. Rzadko kto decyduje się rzucić na głęboką wodę i od razu nagrywa film-selfie w zatłoczonym mieście opowiadając o swoim dniu.

Zobacz jak można podzielić nagrywanie siebie na etapy:

 • Zacznij nagrywać najpierw filmy, na których będzie widać fragment Ciebie, np. Twoją rękę – możesz mieć w ręce kawę, trzymać w niej zaproszenia i prezentować jak one wyglądają. Może to także być stopa, np. pokazuj jak idziesz boso po plaży czy pokaż jak kroczysz w swoich butach na spotkanie, etc.
 • Nagraj mówione story – kolejny krok to oswojenie się z mówieniem do telefonu. Nadal kierujesz kamerę dookoła, bez pokazywania siebie. Tym razem jednak oprócz trzymania kawy w ręce, dodajesz jeszcze tekst. Może to być na samym początku tylko przywitanie się, może krótkie życzenia miłego dnia. Nie musisz od razu tworzyć długich treści. Chodzi o to, by oswoić się z nagrywanym głosem. To jest często największa blokada – mówienie na filmie. Dlatego nagrywaj tyle filmów, ile trzeba, by ostateczny efekt był dla Ciebie zadowalający. Im więcej filmów nagrasz, tym bardziej przyzwyczaisz się do swojego głosu.
 • Nagraj story ze sobą w roli głównej. Tym razem możesz nagrać krótki film, gdzie główną rolę odegrasz właśnie Ty. Możesz pokazać siebie w jakimś ciekawym miejscu, pozdrowić za pomocą boomeranga swoich followersów czy wrzucić film poklatkowy jak pracujesz.
 • Mów i nagrywaj siebie – ostatni etap to włączenie do filmu Twojego głosu. Teraz niczym dziennikarz na wizji pokazujesz innym co u Ciebie słychać, prezentujesz najnowsze wieści z Twojego świata czy tłumaczysz jak wygląda Twoja praca. To właśnie ten etap pozwala Ci najbardziej zbliżyć się do followersów. Dzięki niemu ktoś po drugiej stronie poznaje Ciebie. To nieocenione narzędzie w tworzeniu swojej marki.

PODSUMOWANIE

 • Przetrzyj obiektyw telefonu, zanim zaczniesz się nagrywać. W przeciwnym razie film będzie z efektem mgły ;).
 • Nagrywaj się w komfortowych warunkach – jeśli krępują Cię inne osoby, zamknij się w pokoju lub nagrywaj się jak nikogo nie będzie w domu. Ja sama na początku tworzyłam Instastory tylko wtedy, gdy byłam sama.
 • Poszukaj korzystnego dla siebie kadru – najlepiej nagrywać się trzymając telefon lekko od góry (im niżej trzymasz telefon, tym niestety mniej korzystniej się wygląda).
 • Zadbaj o techniczne strony – nagrywaj się przy świetle zastanym, naturalnym. Najlepiej poszukać najlepszego dla siebie oświetlenia. Ma na nie wpływ wiele czynników, np. pora dnia, strony świata, na którą wychodzą okna. Dlatego wpadające do domu słońce może wpływać korzystnie na kadr lub właśnie nie i wtedy film będzie za ciemny/prześwietlony.
 • Korzystaj z filtrów – na Instagramie znajdziesz mnóstwo filtrów, które pomogą Ci nie tylko nagrać ciekawe Instastory. Te filtry potrafią czasem niczym wprawna makijażystka zrobić nam cerę nastolatki lub zdjąć z nas zmęczenie na rzecz promiennej skóry.
 • Twórz napisy do stories – bardzo ważne jest, by przy tworzeniu relacji nie zapomnieć o napisach. Wiele osób ogląda relacje bez głosu (jadą komunikacją miejską, oglądają w nocy, gdy wszyscy śpią). Pamiętaj także, że na IG są osoby głuche lub niedosłyszące i one także chcą wiedzieć, o czym mówisz. Możesz tworzyć napisy jako ogólny skrót tego o czym mówisz lub dodawać słowo w słowo swoją wypowiedź. Więcej o napisach dowiesz się w przypiętych relacjach na moim IG (relacje Insta porady).

Nigdzie w sieci nie ma drugiego takiej miejsca, w którym w tak prosty (a jednocześnie w tak stresujący) sposób można pokazać siebie. To niesie za sobą ogrom możliwości i korzyści, które z pewnością poznasz, jak zaczniesz pokazywać siebie na IG.

Jeśli dobrze odrobisz lekcję i wykonasz pracę domową, tych kilka kroków pozwoli Ci zacząć nagrywać story na Twój Instagram.

Będzie mi miło, jeżeli i Ty podzielisz się ze mną Twoimi sposobami na przełamanie się i mówienie na Instastory.

PS

Zapraszam Cię do mnie na Instagram PROJEKT SŁOWO– w każdy czwartek zapraszam na ispirujące Instatipy poświęcone różnym zagadnieniom jak działać na Instagramie

PS 2

A tutaj pokażę Ci jak zdarza mi się nagrywać filmy. Czasem wystarczy to co masz pod ręką, by stworzyć statyw i nagrać film.

nagrywanie filmu na Instagram
Na wakacjach wystarczy czasem plecak jako statyw i ładny widok za mną, by stworzyć relację na IG

PS 3

Zobacz, te wpisy mogą Ci się także spodobać: