Jak wybrać idealną książkę na prezent?

Nie wiem jak u Was, ale dla mnie koniec roku to czas bardzo intensywny. Oprócz zawodowych spraw, których jest mnóstwo, są jeszcze przecież te świąteczne, o ile kogoś święta obchodzą. Dla tych, co obchodzą święta szerokim łukiem polecam ominąć ten wpis, bo niczego w nim nie znajdą. Pozostali – za mną 😀 Powiem Wam, jak wybrać idealną książkę na prezent pod choinkę (ale nie tylko).

Przyznać się, kto ma już wszystkie prezenty kupione, zapakowane, włożone pod choinkę i z czystym sumieniem może przejść do następnego etapu, czyli spokojnego przygotowywania się do świąt? Ci z rękami w górze proszeni są o pójście stąd i nie denerwowanie tych, co to dawno ze świętami są jeszcze w lesie. Ja oczywiście kupowanie prezentów miałam zaplanowane na listopad i pierwsza tura została wtedy już zamówiona i czeka na ładne zapakowanie. Ale pozostała mi ta druga, która, przyznam szczerze, nadal jest niezrealizowana. Na szczęście lista prezentów jest zrobiona i wiem, co będę kupować.

Dlaczego warto wybrać książkę pod choinkę?

Książka to prezent pod wieloma względami idealny. Można wybierać spośród wielu wydawnictw, a każda z nich proponuje tysiące pozycji, które można spersonalizować wybierając taki tytuł, który idealnie dopasuje się dla każdego. Do tego pozostaje jeszcze wybór formy,  w jakiej ta książka może być.

 • Dla fanów wąchania książek proponuję pozostać przy tradycyjnej ich formie i zakupić im książkę, którą będą mogli potrzymać w ręce, utłuścić, zmiąć, usnąć na niej, a na koniec z dumą postawić na półce.
 • Dla fanów nowoczesności i posiadaczy czytników e-booków dobrym pomysłem będzie wykupić im właśnie wersję elektroniczną.
 • A dla wiecznie zabieganych fanów czytania proponuję audiobooka lub nawet, o ile uda się znaleźć – słuchowisko (polecam np. wspaniale nagranego audiobooka Andrzeja Sapkowskiego “Narrenturm” lub Jo Nesbo “Karaluchy”).

Jak wybrać książkę dla konkretnej osoby?

Jak jednak dobrać książkę, by stała się prezentem dopasowanym konkretnie pod daną osobę? Przedstawię Wam zatem mój sposób wybierania książek. Podstawowa sprawa – to szukać według ustalonego klucza – co ktoś robi, czym się interesuje, co chciałby w życiu osiągnąć, a czego nie może, na jakim jest etapie życia (czy wychodzi za mąż, czy się rozwodzi, czy rodzi dziecko, czy dopiero planuje), etc. Podsumowując – konieczne jest poznanie i naszego obdarowywanego, i treści książki.

Kiedy mamy już ustalone szczegóły o naszym obdarowywanym, teraz pozostaje dobranie do niego odpowiedniej książki. I tak – dla zaręczonych – książka o organizacji ślubu, dla idących na emeryturę – książka o podróży dookoła świata ;), dla rozwodników – książka pełna humoru (oczywiście nie o małżeństwie), dla planujących dziecko – jakiś ciekawy i niestraszący ich poradnik (ja osobiście polecam coś z dystansem, np.  Leszek Talko “Dziecko dla odważnych. Szkoła przetrwania”, o ile wiecie, że nie wywołacie tym awantury u ciężarnej).

Poniżej zebrałam kilka książek, które zobrazują Wam, w jaki sposób dany tytuł przyporządkować do obdarowanego. Mam nadzieję, że będzie dla Was przydatny:

To oczywiście tylko przykład kilku książek, które mam, czytałam, czytam lub w najbliższym czasie planuję zakupić lub dostać, o ile moje Mikołaje dobrze mnie wysłuchały. Poszukiwanie prezentów takim kluczem z pewnością zaowocuje w prezent przemyślany i pomoże odnaleźć się w gąszczu wieeeelu propozycji księgarń i wydawnictw.

Z chęcią poznam także Wasze pomysły na szukanie prezentów i ciekawe książki, które polecacie przeczytać/kupić/pożyczyć.

Pozdrawiam świątecznie,

Marysia Wawrzykowska

Fot. Wawrzykowski 

Miejsce – Buczynowa Dolina 


14 Komentarzy

katsin · 20 grudnia 2017 o 09:52

Bardzo fajna lista. Sama przytuliłabym kilka pozycji. Darka Puzyrkiewicza „Biblia copywritingu” – dodałam do listy must have.
Ten rok upłynął mi pod kątem obdarowywania przyjciół hygge książkami <3

  mariawawrzykowska · 21 grudnia 2017 o 16:34

  Dziękuję za komentarz. “Biblię copywritingu” nadal czytam, ale dlatego, że chcę jej poświecić sporo uwagi (siadam z zeszytem i notuję, by móc potem wracać do pomysłów, które rodzą mi się podczas jej czytania). Druga w kolejności czeka książka Artura Jabłońskiego “Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować)”, ale nie wspominałam o niej we wpisie, bo nawet jeszcze nie miałam kiedy. Czytałaś ją?
  A co do książek w klimacie hygge – wspaniały prezent dla przyjaciół. Faktycznie, to jest taki rodzaj książki, którą można polecić wielu osobom. A polecasz jakieś szczególne pozycje o hygge?

Izabella Gaudyńska · 20 grudnia 2017 o 15:05

Myślę, że następnym razem, kiedy będę planować kupno prezentu, pomyślę o jakiejś książce tego typu. Może niekoniecznie którejś z tych, bo nie do końca wpasowują się w to, co może przyda się moim bliskim, ale już sam klucz, wyszukiwania książek tego typu jest przydatny. 😀

  mariawawrzykowska · 21 grudnia 2017 o 16:29

  Właśnie chodziło mi o stworzenie pewnego klucza, który ułatwi wybór pozycji. Cieszę się, jeżeli przyda Ci się w wyborze pozycji książkowych dla Twoich bliskich. Chętnie też dowiem się, co wybrałaś 🙂 Pozdrawiam.

Globfoterka · 20 grudnia 2017 o 22:11

Widzę, że Twoja lista obejmuje w większości poradniki. Ja ich raczej nie lubię i unikam, więc ani nie czytam sama, ani nie kupuję innym. Zgodzę się jednak co do tego, że książka jest zawsze dobrym pomysłem na prezent :). No chyba, że ktoś nie czyta, to wtedy jest kłopot…

  mariawawrzykowska · 21 grudnia 2017 o 16:28

  Z poradnikami jest tak, że na rynku znajdziemy ich mnóstwo i dopiero jak trafisz na swój, który będzie Ci odpowiadał, to odkryjesz ich magię. Kiedyś absolutnie zapierałam się rękami i nogami, że nie będę czytać takich książek, dopóki nie zaszła potrzeba, bym doszkoliła się w niektórych kwestiach. I tak powoli zaczęłam i ja kupować poradniki,a co za tym idzie – wybierać je na prezenty dla innych. Według mnie o wiele łatwiej kupić jest dobry poradnik na prezent, niż powieść. Tę drugą kupuję tylko jeżeli jestem pewna,że komuś się spodoba. I kupuję według klucza – ulubiony autor, kolejna cześć serii, ulubiony gatunek. Zdarza się, że nie trafię. Ale taki los obdarowujących 😉 A co do tego, że ktoś nie czyta – smutne to, bo co im kupić na prezent 😉

tarapatka · 22 grudnia 2017 o 08:07

Bardzo fajne zestawienie i propozycje 😊Niektóre z nich znam i czytałam. Zawsze to jakiś punkt wyjścia. Wprawdzie moje prezenty gwiazdkowe czekają tylko na spakowanie, ale podobnie jak u was, również u mnie krążą listy prezentowo-życzeniowe 😉

  mariawawrzykowska · 23 grudnia 2017 o 11:09

  Dziękuję 🙂 Życzę zatem, aby pakowanie prezentów poszło szybko i przyjemnie 😀 A co do list prezentowych – bardzo fajna sprawa, prawda?

Bogna · 2 stycznia 2018 o 21:18

Uwielbiam dostawać książki! Obojętnie z jakiej okazji a najlepiej bez okazji!

  mariawawrzykowska · 3 stycznia 2018 o 19:02

  Te bez okazji są cudowne, ogólnie prezenty niewymuszone jakąś konkretną datą mają dla mnie ogromne znaczenie. A od kogo najcześciej dostajesz takie książkowe niespodzianki?

Sylwia · 9 stycznia 2018 o 13:12

Książka to zawsze idealny prezent! Kilka wymienionych tytułów znałam wcześniej, kilka jest dla mnie nowych 🙂 Osobiście ostatnio czytam najwięcej książek o tematyce górskiej.

  mariawawrzykowska · 9 stycznia 2018 o 14:15

  Co do Twojej tematyki – to wcale się nie dziwię 😀 Widziałam u Ciebie kilka pozycji, które też sama chętnie przeczytam. A jest jakaś książka, którą szczególnie polecasz?

WolneLitery · 2 grudnia 2019 o 16:03

Uwielbiam kupowac książki pod choinkę i robię to co roku. W tym roku facetowi kupuje coś o co mnie prosił, a przyjaciółce coś co sama już czytalam, czyli “Następnym raze” – książka lekka i idealna na zimne wieczory. 🙂

  PS · 1 kwietnia 2020 o 15:24

  Fantastyczny pomysł na prezent!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.