Jak napisać życzenia świąteczne i nie zwariować 

Poniżej czeka na Was tekst o tym, jak napisać życzenia świąteczne, a na końcu tekstu prezent!

Święta Bożego Narodzenia nadchodzą już wielkimi krokami. Zewsząd atakują nas świecące brokatem bombki, śpiewające czerwononose renifery, skaczące aniołki grające kolędy.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zaraz nadejdzie czas składania życzeń osobom bliskim i tym mniej bliskim, np. w pracy podczas służbowej Wigilii. To też moment, w którym składamy życzenia na naszych blogach, stronach internetowych  i w mediach społecznościowych.

W niektórych firmach wysyłane są kartki świąteczne (tradycyjne, pocztą lub elektroniczne) klientom, współpracownikom i konkurencji. To wszystko sprowadza się do jednego – każdy z nas prędzej czy później będzie w sytuacji, która zmusi go do składania życzeń. Trzeba będzie np. kreatywnie wybrnąć z sytuacji, w której życzenia mamy złożyć komuś, kto się właśnie rozwiódł i należy życzyć czegoś, co zrozpaczonej koleżance nie da powodu do kolejnego wybuchu płaczu.

Jakie mamy dziś zadanie? Ułożyć tekst życzeń świątecznych, które sprawią, że kogoś docenimy, że błyśniemy, sprawimy przyjemność i w końcu nie będziemy ściągać z netu 😉 To taki mały tutorial o tym, w jaki sposób podejść do pisania tekstów spersonalizowanych. W tym przypadku – życzeń świątecznych. Zatem w jaki sposób napisać życzenia świąteczne i nie zwariować?

Jak pisać spersonalizowane życzenia świąteczne? Oto kilka moich podpowiedzi:

Zastanów się:

 • do kogo piszesz?
 • w jakim stylu? 
 • co wiesz o swoim odbiorcy? 
 • co mu chcesz przekazać?
 • gdzie umieścisz życzenia?

Odpowiadając na te pytania będzie Ci już łatwiej zacząć pisać dalej.

1) Kto będzie czytał życzenia – to jest pierwsza ważna sprawa decydująca o formie wypowiedzi i stylu, w jakim będzie tworzony tekst. Jeśli piszemy do naszego przełożonego, z którym jesteśmy w bardzo formalnych stosunkach, tekst musi być pisany oficjalnie i tutaj raczej nie poszalejemy z treścią. Lepiej być w tej sytuacji mniej kreatywnym, a bardziej neutralnym, niż przesadzić i zostać źle zrozumianym. Ale pisząc do koleżanki z działu można się już trochę pobawić.

PRZYKŁAD: Wyobraźmy sobie, że nasza koleżanka Anka ma psa, lubi jeździć na rolkach, jest pokręcona i ma chłopaka, z którym jeździ na motorze. Czego można jej życzyć? Np. pociechy z pociesznego psa, niekończącej się energii na spacerach z nim, pokręconych pomysłów i pokrętnych ich realizacji, ale prostych, miękkich dróg na rolkowe wypady i samotankującego się motoru, którym pojedzie na wymarzoną wycieczkę do Dakaru z ukochanym. Widzicie o co mi chodzi? Odwołujemy się bezpośrednio do życia i otoczenia naszej znajomej. Takich życzeń na pewno nie znajdzie się w sieci ;).

2) Gdzie będą życzenia zamieszczone – czy w Internecie, na stronie www, na blogu, bannerze, w smsie. To wszystko ma znaczenie. Tekst w smsie ma być krótki, ale nie oznacza to, że ma być bezpłciowy. Trudne zadanie, tym bardziej, że wtedy każdej osobie, której tekst wysyłasz, musisz napisać coś innego. Więcej pracy? Owszem, ale jaka satysfakcja i jakie ćwiczenie językowe. Podpowiem, że można napisać takie życzenia na komputerze, zapisać je np. w treści maila i otworzyć w telefonie pocztę, przekopiować stąd tekst i w ten sposób wysyłać dalej. Skoro mają być krótkie, to możesz zawrzeć w nich dosłownie samą esencję.

PRZYKŁAD: Aniu, niech w te święta w końcu Mikołaj Cię posłucha i w portfelu nie będzie posucha.

Inna sprawa, jeżeli mamy ograniczoną liczbę znaków i musimy stworzyć służbowo życzenia dla naszych klientów w sieci. Do dyspozycji mamy blog i stronę www, gdzie będzie wisieć nasza kartka, a dodatkowo zamieszczona będzie w mediach społecznościowych. Co możemy zrobić?

PRZYKŁAD: Kiedyś dla sieci restauracji z fast foodami miałam stworzyć informację o tym, że będą oni nieczynni w święta. Grupą docelową były młode osoby, dlatego mogłam pozwolić sobie na kilka luźniejszych słów: “Z tradycją nie wygramy. Zapraszamy po świętach” – widniał napis na tle świątecznej kartki. Nie były to wprawdzie życzenia, ale chodzi o zasadę, by tworzyć teksty krótkie i treściwe do mediów, ale dopasowane do swojej grupy docelowej. Jeśli wszędzie widzimy tylko sam tekst Wesołych Świąt staje się on niewidoczny. A nie o to nam przecież chodzi.

PRZYKŁAD: Jeśli masz sklep internetowy z poduszkami i kocami możesz wykorzystać cechy swojego produktu, by złożyć życzenia swoim klientom: “Niech te nadchodzące święta otulą Was swoją magią i ocieplą atmosferę zimowego wieczoru”. Mówisz o świętach, a każdy ma na myśli Twoje mięciutkie koce.

3) Co chcesz przekazać swoim odbiorcom? To jest tak, że zwykle naszych znajomych znamy na tyle, że jesteśmy w stanie powiedzieć, komu możemy wysłać teksty żartobliwe, a komu lepiej tego nie robić. Tak powinno być też z naszymi odbiorcami w Internecie. Jeżeli prowadzisz firmę, która ma ekskluzywne meble wysokiej jakości, nie wypada Ci wysyłać życzeń frywolnych tak samo, jak będąc właścicielem pubu nie wyślesz życzeń pełnych górnolotnych słów. W obu przypadkach nie będzie to dobrze wyglądać. Co zatem przekażesz swoim odbiorcom? Oczywiście, że ciekawe życzenia, ale dopasowane do profilu Twojej firmy.

PRZYKŁAD: Pracuję teraz nad tekstem do życzeń świątecznych dla jednej branży, ale dla wielu wykonawców. Niestety, nie mogę zdradzić szczegółów, co to będzie za projekt, ale napiszę tylko, że każda z osób, która będzie składać życzenia, będzie mieć tekst dopasowany do tego, czym się zajmuje. Dla przykładu – piekarz może życzyć swoim klientom, by Sylwester był tak udany, że będą go wspominać z wypiekami na twarzy. Kucharz – “samych pomyślności w nowym roku, a jeśli coś się nie uda – niech się Wam upiecze”. Gra słów potrafi zdziałać cuda. Spróbujcie się tak właśnie pobawić językiem i dopasujcie słownictwo z waszej dziedziny do życzeń. Ciekawa jestem, co stworzycie.

Jak zacząć pisać kartki świąteczne?

A teraz kilka typowych fraz, bez ktorych życzenia nie powstaną 😉 Całkiem dobrze jest zacząć pisać w oparciu o nie, a potem zobaczycie, dojdziecie już do wprawy:

 • Niech te święta będą dla Ciebie/dla Was…
 • Niech w te święta …
 • Przyjmijcie od nas/ode mnie życzenia…
 • Wesołych Świąt, pełnych …
 • W ten wyjątkowy czas…
 • Nadchodzi najpiękniejszy okres w roku…
 • Ten czas tak szybko mija, zatem…

Połączcie to z poniższymi i wyjdzie Wam kartka:

 • czas pełen magii, czas spokoju, czas tylko dla rodziny, czas spędzony wśród bliskich,
 • magia, spokój, rodzinna atmosfera, odpoczynek, wytchnienie, wyjątkowość, pachnący piernikiem, pachnący cynamonem, rodzinne świętowanie, czas dla bliskich, domowa atmosfera, rodzinne ucztowanie, radość z bycia razem, czas tylko dla bliskich, etc…

I co, macie już wstępne życzenia opracowane?

Powyższe rady stosuję pisząc kartki świąteczne tradycyjne, wysyłane pocztą i te, elektroniczne. We wszystkich sytuacjach staram się mocno spersonalizować życzenia tak, by ktoś, kto je dostanie, wiedział na sto procent, że pisałam je właśnie dla niego. W taki sam sposób układam życzenia na urodziny, imieniny i z każdej innej okazji. Uwierzcie, że dziś siadam do pustej kartki (często zrobionej własnoręcznie) i piszę bezpośrednio na niej tekst, bez uprzedniej kopii. Robię tak dlatego, że przez lata opracowałam własny system pisania kartek i dlatego dzielę się z Wami swoim pomysłem. Podobnie jest ze stworzeniem życzeń na zamówienie. Próbuję dowiedzieć się jak najwiecej – dla kogo i gdzie piszę, a potem tworzę teksty w dokładnie taki sam sposób, jaki opisałam Wam powyżej.

Liczę, że wiecie już jak napisać życzenia świąteczne i wierzę, że w tym roku będę widzieć same ciekawe świąteczne treści na Waszych stronach. Z przyjemnością także zapoznam się z Waszymi tekstami w komentarzach.

Zapraszam do komentowania,

Marysia

PS Wszystkie kartki są mojego autorstwa i zrobione moimi rękami 😀 Jeśli macie ochotę zobaczyć krok po kroku jak wykonać takie kartki – zapraszam na mojego bloga pełnego tego typu tutoriali:

Jak zrobić brokatowe kartki na Święta?

Świąteczne kartki – jak je wykonać?

Zdjęcia: Maria Wawrzykowska,  www.wawrzykowski.pl 

PS 2 czyli obiecany prezent 😀

Jeżeli nie macie czasu, siły, chęci ani ochoty, by samemu zrobić kartki mam dla Was prezent! Kasia z Fabryki Małego Dizajnu specjalnie zaprojektowała kartki na święta, które możecie pobrać zupełnie za darmo!!! Zachęcam Was:

KARTKI DO POBRANIA TUTAJ

Dodatkowo możecie pobrać u niej także etykiety do prezentów. Zachęcam 🙂


1 Komentarz

Jak w 5 krokach przygotować niebanalne kartki na święta? - Projekt Słowo · 4 grudnia 2017 o 19:19

[…] Wypisać życzenia według zasad napisanych TUTAJ w moim artukule pt. „Jak napisać życzenia […]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.