Na Dzień Kota – zasady życia z kotem

Ziewający kot

17 lutego został ustanowiony DNIEM KOTA  (przez kogo i kiedy? Tego nie wiem). Jako kociara nie wnikam w genezę powstania tego święta, tylko napawam się kolejną możliwością przebywania z moim futrzakiem i „jarania” się z tego, że pozwolił, bym została jego pańcią 😉

Kto ma koty ten wie, że nie jest łatwo z nimi żyć jeśli lubimy mieć wszystko poukładane i idealnie zaplanowane. Ale kto powiedział, że się nie da? Przecież można próbować nauczyć kota pewnych rzeczy. Przynajmniej próbować ;).

I stąd moje rady, jako wprawnej kociary z wieeeeeeeloletnim stażem, wychowanki wielu pokoleń kocich lordów i hrabin. Obecnie posiadaczki jednego, acz najbardziej charakternego z moich kocich rodów – Zuzanny vel Zuzilli pseudonim Koci Pitbull.

Kot w słońcu czarno białe zdjęcie

Na podstawie wieloletnich badań nad kocią psychiką, samej lecząc przy tym własne uszczerbki na zdrowiu, wywnioskowałam, co następuje:


Kot musi znać swoje miejsce

WAŻNA ZASADA – kot ma w du**e, że wyznaczyłeś mu jakieś zasady. Kot ma własne i się ich trzyma. Niezależnie od tego, co ty o tym sądzisz.


Kot musi mieć regularne i stałe godziny jedzenia

WAŻNA ZASADA – kot ma w du**e to, że wyznaczyłeś mu jakieś godziny jedzenia. On i tak ma własny tryb życia i tycia i jeszcze nie raz zobaczysz, że kot chodzi głodny CAŁY CZAS!


Kot nie może spać na łóżku

WAŻNA ZASADA – kot ma w du**e to, że nie pozwalasz mu spać na łóżku. Choćbyś nie wiem co robił i tak ostatecznie obudzisz się z kotem na poduszce. Albo obok. Bo na poduszce będzie spał kot.


Kot musi mieć drapak

WAŻNA ZASADA – kot ma w du**e to, że kupiłeś mu jakiś drapak. Twoja pufa, fotel czy dywan są znacznie lepsze dla jego pazurów, niż ten hiper drogi, wielki i stworzony przez amerykańskich naukowców drapak do zadan specjalnych. Jedyne co jest fajne – to pudełko po nim.


Kot musi mieć zajęcie

WAŻNA ZASADA – kot ma w du**e to, że wymyślasz mu jakieś zajęcia. Nowa myszka z ekologicznego futerka z dodatkiem kocimiętki? A może wędka z piórkiem wyrwanym wprost z tyłka ptaka z wolnego chowu? Zapomnij! Kot i tak będzie bawił się papierkiem po cukierku, twoją sznurówką, a najchętniej – stopą wystającą spod kołderki. Szczególnie o 3 nad ranem, kiedy będziesz chcieć jeszcze pospać – tak, wtedy właśnie kot stwierdzi, że to idealna pora na zabawę. I wtedy przyzna Ci rację – kot musi mieć zajęcie. Między 3 a 5 rano. Wtedy, gdy najmniej masz na to ochotę.


Dzień Kota to dobra okazja do tego, by zastanowić się jak to się stało, że zapanowały one nad nami i pozwoliły człowiekowi na tak wiele…Ale za kawałek, kiedy mam to futro u siebie na kolanach już wiem czemu było czczone jako bóstwo w Egipcie ;). I czemu nadal ma tak wielu wyznawców ;).


A Wy – jakie macie zasady w swoim domu, których nie przestrzegacie 😉

Kot wyciąga się pazury


PS

Wszystkie zdjęcia pochodzą od wawrzykowski.pl

 

Za co lubię Panią Szymborską? Kilka słów w rocznicę śmierci poetki

Za co lubię Panią Szymborską? Kilka słów o poetce w dniu jej szóstej rocznicy śmierci

Książki tomiki poezji Wisława Szymborska


Panią Szymborską znam od „zawsze”, ale polubiłam ją dopiero na studiach, co stało się jedynym konfliktem pomiędzy mną, a moją kochaną Babcią. Jakoś nie mogłyśmy w tej kwestii dojść do porozumienia. Babcia miała jej za złe przeszłość, która dla mnie nie miała tak wielkiego znaczenia. Bo ja odnalazłam w poetce coś, czego moja Babcia zdaje się nie chciała szukać. Znalazłam u Pani Wisławy umiejętność żonglowania słowami, bawienia się językiem i odnajdywania absurdów w wydawać by się mogło mało absurdalnych sprawach. Czytaj dalej Za co lubię Panią Szymborską? Kilka słów w rocznicę śmierci poetki

Instagram czy instagram – jak napisać poprawnie?

Jak napisać poprawnie instagram hasztag

Instagram czy instagram – jak napisać poprawnie?

Dziś tropię Instagram i wszelkie problemy, które napotkać może osobnik nie tyle korzystający z niego, co opisujący go w języku polskim. Poniżej znajdziecie odpowiedź na pytanie:  jak zapisać poprawnie – Instagram, InstaStory, hasztagi i inne potwory 😉 Zapraszam do lektury!


1) Instagram – odmiana przez przypadki

Pamiętajcie, że znowu biernik przysparza nam trochę kłopotów – oficjalnie wchodzimy na Instagram, a nie na Instagrama!

 

Instagram odmiana przez przypadki
Instagram odmiana przez przypadki

Czytaj dalej Instagram czy instagram – jak napisać poprawnie?

„Pismo” – kilka słów o magazynie nieświętym, ale świetnym [recenzja]

Recenzja magazynu „Pismo”

Nie wiem, czy słowo świetne pasuje mi do tego nowego czasopisma. Przy całym kunszcie, jaki włożono w jego wydanie, czuję się zobligowana, by też dać z siebie więcej i napisać Wam, jak to jest wziąć pierwszy numer do ręki i poczuć zapach nowości, farby drukarskiej i użyć do tego trochę więcej niż tylko paru zdań tak zwyczajnie napisanych. Zapraszam do mojej recenzji magazynu „Pismo”. Czytaj dalej „Pismo” – kilka słów o magazynie nieświętym, ale świetnym [recenzja]

Jak napisać poprawnie … czyli nowa seria na blogu

Jak napisać poprawnie…

Kto nigdy nie zrobił literówki czy błędu – niech pierwszy rzuci we mnie słownikiem. Ile razy pisząc wiadomość, artykuł czy sprawdzając czyjś tekst zastanawialiście się, jak napisać poprawnie dany wyraz? Ile razy zdarzyło się Wam, że szukaliście odpowiedzi na pytanie u najsłynniejszego wujka w sieci? Ja mam cały spis takich wyrazów, które sprawdzam po kilka razy, bo nigdy nie wiem, która wersja jest poprawna. Często też sama otrzymuje  takie zapytania od znajomych czy czytelników. Do tej pory odpisywałam osobno, ale koniec z tym – wspólnie walczymy z bykami i bierzemy je za rogi obfitości zasad, jakie mamy w polskiej ortografii.

Nowy dział na blogu

Czytaj dalej Jak napisać poprawnie … czyli nowa seria na blogu

Nowy rok – pora się ogarnąć, czyli jak się zorganizować?

Pora się ogarnąć czyli o postanowieniach noworocznych

Wszyscy naokoło mówią i piszą o celach na nadchodzący nowy 2018 rok. Praktycznie wszystko sprowadza się do tego, że chcemy być lepsi niż rok wcześniej (np. chudsi, ale nie w portfelu rzecz jasna), bardziej zorganizowani, by mieć więcej czasu dla siebie/rodziny/kota/swojego łóżka, przy jednoczesnym zarabianiu o wiele lepiej, niż w odchodzącym w niepamięć roku.

Moje postanowienia nie są absolutnie inne, nie jestem w tym temacie oryginalna – chcę być szczuplejsza, mieć więcej czasu na robienie tego co kocham i z tymi,  których kocham, chcę zarabiać i to jeszcze współpracując z tymi, co płacą, a nierzetelnych wyczuwać jak dzik trufle.

Czytaj dalej Nowy rok – pora się ogarnąć, czyli jak się zorganizować?

Wesołych Świąt

Kartka Wesołych Świąt

Przede mną pierwsze święta z Projekt Słowo. Mam nadzieję, że na przyszły rok  będziecie również ze mną 🙂 A tymczasem chodźmy pomagać przy tym całym zamieszaniu 😉 Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie ten okres przedświąteczny jest wspaniały 😀 I zamierzam iść się z niego cieszyć, czego i Wam życzę.

 

Jak wybrać idealną książkę na prezent pod choinkę?

książka kominek

Jak wybrać idealną książkę na prezent?

Nie wiem jak u Was, ale dla mnie koniec roku to czas bardzo intensywny. Oprócz zawodowych spraw, których jest mnóstwo, są jeszcze przecież te świąteczne, o ile kogoś święta obchodzą. Dla tych, co obchodzą święta szerokim łukiem polecam ominąć ten wpis, bo niczego w nim nie znajdą. Pozostali – za mną 😀 Powiem Wam, jak wybrać idealną książkę na prezent pod choinkę (ale nie tylko).

Przyznać się, kto ma już wszystkie prezenty kupione, zapakowane, włożone pod choinkę i z czystym sumieniem może przejść do następnego etapu, czyli spokojnego przygotowywania się do świąt? Ci z rękami w górze proszeni są o pójście stąd i nie denerwowanie tych, co to dawno ze świętami są jeszcze w lesie. Ja oczywiście kupowanie prezentów miałam zaplanowane na listopad i pierwsza tura została wtedy już zamówiona i czeka na ładne zapakowanie. Ale pozostała mi ta druga, która, przyznam szczerze, nadal jest niezrealizowana. Na szczęście lista prezentów jest zrobiona i wiem, co będę kupować.

Dlaczego warto wybrać książkę pod choinkę?

Czytaj dalej Jak wybrać idealną książkę na prezent pod choinkę?